מידעון ערב יום הכיפורים תשע"ז

כי ביום הזה יכפר עליכם מכל חטאותיכם

ימי המלכת ה' שבהם אנו נמצאים הם הזדמנות שנתית למפגש עם העוצמה האלוקית בעוד המלך בשדה ומחכה לנתיניו להגיע למפגש אינטימי, קרוב ומטעין לשנה שלימה.

קדמו לימי ההמלכה ימים של בקשת סליחות שבהם הצלחנו לעמוד כקהל אחד, באמירת סליחות בנוסח משלב, שבו השארנו את הניגונים המייחדים כל עדה בשביל ונתיב שלה, ואף על פי כן, התפללנו במניין אחד כדי לזכות לקרבת ה'.  

אנו מבקשים בימים הנוראים להיכתב בספרן של צדיקים וחסידים, להיכתב בספר חיים טובים ולשם כך, עושים ומתאמצים יותר משאר ימות השנה.

ימי עשרת ימי תשובה שבהם אנו מתחילים בהמלכת ה' על העולם כולו, באמירת מלכויות, זיכרונות ושופרות, תוך כדי תקיעות, שברים ותרועות, מחייבות גם המלכה על הפרט, על נכונותו להיות עבד ה'. המעברים הללו, שבין אבינו למלכנו, שבין עבד לבן, הם עבודה גדולה, שאותה ביקשנו בימים אלו לעבור בדרכים שונות של ערב לימוד הורים ובנים, הרצאה ושו"ת מהרב רימון, מסע תשובה ויום שכולו תורהשיש בו הזדמנות לחשבון נפש אישי ולכתיבה אישית של עצמנו בספרים שנפתחו אצל בורא עולם.

אנו כמעט בסוף המסע, בדרך אל היום הגדול שבו בע"ה נזכה לחתימה לשנה טובה ומבקשים להודות לקב"ה שבחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו, להודות לצוות על העבודה השגרתית של הולכת הבנים להכרה ולהמלכה, להודות לבנים הנפלאים שעולים ומטפסים באהבת ה' ויראתו ולהודות לכם הורים יקרים על השותפות והאמון.

מאחלים לכם רוב נחת ושמחה וגמר חתימה טובה,

הרב אליהו אידלברג
ראש הישיבה

ישיבה פורצת דרך !!!

תלמידי שכבת י' לקחו כלי עבודה וחפירה ופרצו שבילי טיולים חדשים בנחל הפירים שבאפרת, בשיתוף פעולה משולב עם המועצה המקומית באפרת עם בית ספר שדה כפר עציון. העבודה היתה קשה (וגם קצת מייגעת..) אבל הבנים עמדו בגבורה במשימה ובחוה"מ הקרוב כולם מוזמנים לראות את ההתקדמות והתוצאה המקסימה בסוף.

שותפות בדרך החינוכית

אנו בישיבה מאמינים שחינוך הבנים יושג בשותפות שלנו הצוות החינוכי עמכם ההורים. מתוך כך ומתוך הרצון ליצור הרמוניה בין החינוך בבית והחינוך בישיבה קיימנו לקראת ראש השנה ערב לימוד משותף של הורים ובנים שעסק בכוחה של התשובה, בסיומו שמענו שיחה מרתקת על התשובה מהרב יונתן מילוא.

סמינריון "עין טובה" - הצגת פתיחה ושבת במעלה חבר

"צְאוּ וּרְאוּ אֵיזוֹהִי דֶרֶךְ יְשָׁרָה שֶׁיִּדְבַּק בָּהּ הָאָדָם. רַבִּי אֱלִיעֶזֶר אוֹמֵר: עַיִן טוֹבָה....אָמַר לָהֶם: רוֹאֶה אֲנִי אֶת דִּבְרֵי אֶלְעָזָר בֶּן עֲרָךְ מִדִּבְרֵיכֶם, שֶׁבִּכְלַל דְּבָרָיו דִּבְרֵיכֶם." (אבות, ב, ט)

מידת העין הטובה הינה שורש המידות וברגע שלומדים להרכיב את משקפי ראיית הטוב, ההסתכלות על עצמנו, על חברינו ועל החיים בכלל משתנה לחלוטין, לטובה.
לצורך העבודה האישית על הנושא קיימנו סמינריון ישיבתי בשבת פרשת כי תבוא בישוב מעלה חבר. הסמינריון נפתח ביום חמישי בישיבה בהצגה של תלמידי שכבת י"ב בהובלתו של סגן המנהל, רוני נוימן. בסדנאות השונות ובסדר הערב, בימים חמישי שישי ושבת, עסקנו בנושאים שונים ברכישת המדיה הזאת:בעין טובה על עצמך, עין טובה על החבר, סטיגמות וחשיבה חיובית. זכינו לחוות שבת ישיבה ראשונה מלאת תוכן ומשמעות. 
 

מסע בעקבות לוחמים ברמת הגולן

תלמידי שכבת י"ב יצאו למסע בן יומיים בעקבות לוחמים, אז והיום. ביום הראשון התלמידים נחשפו לסיפורה של מלחמת יום הכיפורים ולשיחה עם גיבור ישראל אביגדור קהלני בסיפור קרב "עמק הבכא". ביום השני נפגשו עם גבורתם של גיבורי המרד הגדול בגמלא תוך כדי לימוד סיפורה של העיר שהגנה על ירושלים מהגולן הרחוק.  

ערב סליחות ביער

מסורת הישיבה היא לקיים את ערב ההתעוררות והסליחות דווקא ביער. כל כיתה יצאה להתבודדות מונחית ע"י המחנך, באמצעות סיפור או לימוד קצר ושאלות למחשבה. אחרי ההתבודדות, נפגשנו לאסיף כיתתי וכל תלמיד שיתף בחלק ממחשבותיו. 
בחצות הלילה התכנסו התלמידים בנקודת האיסוף הישיבתית, לכיבוד קל, ומחמם לב : קיגל, חמוצים ותה חם. ועד לאמירת סליחות עצרנו לשירת שירי נשמה בליווי כלי נגינה על מחצלות. לאחר מכן שפכנו שיח לפני בורא עולם באמירת סליחות משותפת של כל הישיבה, בנוסח משולב.

את סיור הסליחות יוצא הדופן מלווה עקרון חינוכי שרצינו להנחיל לתלמידים שיש מגוון של מפגשים: זמן להיות לבד עם עצמך, זמן כיתתי וישיבתי כשכולם ביחד בדיבוק חברים. אחד מתלמידי כיתה ט' סיכם את הפעם הראשונה בו הוא משתתף בסליחות ביער " אני הולך ביער חשוך לגמרי, אין שום דבר שיחצוץ ביני לבין הקב"ה, הרגשתי שאני לבד מול הקב"ה. ומצד שני היה כיף ומגבש להיות עם כל הכיתה והישיבה באמצע הלילה, הרגשתי שזו חוויה שמגבשת אותנו ביחד".

גיבוש, מנהיגות, יזמות

פרויקט יזמות צעירה מתחיל בלימוד על גיבוש ומנהיגות. לצורך כך יצאו תלמידי שכבה ט' המשתתפים בפרוייקט "יזמים צעירים" ליום גיבוש ומנהיגות בעזרת כלי ה O.d.t וזאת על מנת ללמוד ולחוות את חשיבות העבודה הקבוצתית וחשיבות המנהיגות בכל משימה.

מתכוננים ליום כיפור - ביום של תורה

ההכנות ליום הכיפורים בישיבה כללו יום לימוד מיוחד "שכולו תורה". היום התחיל בלימוד הגמרא, תמידין כסדרם, המשיך בשעת התעלות עם הרב והזמר שלמה כץ בשירי נשמה וסיפורי התעוררות שמעוררים את הנפש. לאחר מכן התקיים לימוד עם תלמידי ישיבת ההסדר "הר עציון". 

 

מתוך הרצון שכל נער ימצא את מקומו בתורה קיימנו אף "שוק" שיעורים שבו התקיימו כעשרה שיעורים שונים שכל תלמיד בחר את השיעור החשוב לו.

 

בברכת גמר חתימה טובה!

בית הישיבה

 

ישיבת בני עקיבא "אורות יהודה" אפרת 
כתובת:   ת.ד. 1006 אפרת 9043500 אפרת 
טלפון : טלפון: 02-9933406
פקס: פקס: 02-9938282
דוא”ל:
office.oy@gmail.com
אתר אינטרנט:http://www.orotyehuda.org.il/

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דף הבית | צור קשר   הוסף למועדפים | הפוך לדף הבית